Haber

Türk esnaf ile Çinli arama kurtarma ekibi arasında ilginç diyalog! O anlar Çin televizyonunda yayınlandı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezlerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler geniş çapta tahribata neden oldu. 10 ili etkileyen depremlerde binlerce bina yıkılırken, yabancı ve yerli arama kurtarma ekipleri enkaz altında kalan on binlerce vatandaşı kurtarmak için zamanla yarıştı. Bölgeye yardım için dünyanın dört bir yanından gelen arama kurtarma grubu yetkililerinin Türk halkıyla birlikte yaşadığı anlar dünya basınında geniş yankı buldu.

Chongqing eyaletinden Türkiye’ye gelen ekipte yer alan kurtarma uzmanı Yang Zhijian, sosyal medya hesabından esir bir Türk ile yaşadığı ilginç diyaloğu anlatarak o anların görüntüsünü paylaştı.

Yerel bir bakkaldan yiyecek alırken esnafın verdiği parayı reddettiğini ifade eden Zhijian, tercüman aracılığıyla, “Parayı almazsanız yemeği kabul etmeyeceğim. Bırakın bizim memleketimiz Çin’de biz Bedelini ödeyip hiçbir şeyi bedava almamakta ısrar ediyorum.” Dükkan sahibinin isteği üzerine Çinli arama kurtarma görevlisi ile fotoğraf çektirdiler.

Türk halkının ülkesine gelen görevlilere jest yaptığını belirten Çin televizyonu, “Bir kadın, Çinli kurtarma uzmanının ellerini ısıtmak için ceketinin düğmelerini açtı. Yaşlı bir Türk, evinde beslediği güvercini getirip hediye etti. Çin ekibine bir adam Çin grubuna krep getirdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu